Szédületesen gyorsul a vadiúj Tesla

Szédületesen gyorsul a vadiúj Tesla

„Gyorsabb, mint egy Porsche, de biztonságosabb, mint egy Volvo.” Többek közt ezzel harangozta be a Tesla új modelljét, a napokban leleplezett Model S Plaidet a vállalat vezérigazgatója, Elon Musk. Nos, utóbbi téren egyelőre csak a cég állításaira hagyatkozhatunk, a biztonsági minősítésekről döntő testületek ugyanis a bemutató idején még nem vették górcső alá a kocsit – a sebességet illetően azonban úgy fest, tényleg nem hagy kívánnivalót maga után a legifjabb Tesla.

A jó ideje várt, teljesen elektromos autó debütálása egyébként csúszott egy hetet – „rossz nyelvek” szerint azért, mert a fejlesztők az utolsó utáni pillanatig azon dolgoztak, hogy Musk korábbi ígéretét, miszerint a Model S Plaid kevesebb mint 2 másodperc alatt gyorsul majd 0-ról 60 mérföld/órára (azaz kb. 96,5 km/h-ra), be tudják tartani. Ha a ceremónián bejelentett 1,99 mp-es értékre gondolunk, akkor elképzelhető, hogy tényleg van ebben valami…

Mindenesetre, ha hihetünk ennek az adatnak, akkor a Model S új verziója a valaha volt legfürgébben gyorsuló szériagyártású kocsi lett, megelőzve a Porsche 918 Spydert (2,1 mp) és a Porsche 911 Turbo S-t (2,2 mp). Nem véletlen tehát, hogy Musk éppen a német gyártót hozta fel a bevezetőben említett hasonlatában. Házon belül egyébként egy korábbi Model S variáns, a P100D gyorsulási rekordját (2,28 mp) adta át a múltnak a Plaid.

Ehhez a Tesla honlapja szerint 1020 lóerős rendszerteljesítményre van szükség, amit három villanymotor hoz össze. Az összkerékhajtású szedán végsebessége mintegy 322 km/h, hatótávja pedig 628 kilométer, ami némi meglepetésre elmarad a Model S Long Range Plus változat 652 kilométerétől. Igaz, a Plaid alighanem az a kocsi lesz, amit inkább a lélegzetelállító teljesítményért vesz meg valaki, mint a növelt hatótávért.

Apropó vevők, az új modell ára az eredetileg közöltnél 10 ezer dollárral több, mintegy 130 ezer dollár, azaz átszámítva nagyjából 38 millió forint lesz. Ezzel párhuzamosan Musk azt is közölte, hogy a korábban belengetett Plaid+ változat végül mégsem készül el. „A sima Plaid annyira jól sikerült, hogy már nincs rá szükség” – mondta ezzel kapcsolatban az innováció éllovasaként ismert cégvezér.

Végezetül, érdemes kitérni a kocsi szokatlan nevére is, ami Musk űrkutatás és a sci-fi világa iránti legendás rajongását (lásd még SpaceX vagy az űrbe kilőtt Tesla Roadster) nézve nem meglepő módon a műfaj egyik „alapművére”, az 1987-es Űrgolyhók című vígjátékra utal. Mel Brooks Star Wars paródiájában Plaid Speednek nevezték ugyanis az űrhajó leggyorsabb sebességét. A fenti döbbenetes adatokat figyelve aligha lesz olyan, aki szerint nem elég találó ez az elnevezés.