A Pagani előrukkolt a Huayra legújabb arcával

Ritka manapság az olyan új, ünnepi modell, amelynél a jubileumi szándék mellé kézzel fogható technikai bravúr társul. A Goodwood Festival of Speed előtt bemutatott Huayra 70 Derecho viszont ilyen autó. A Horacio Pagani 70. születésnapját ünneplő három különleges Huayra közül ez a második, egyben a Grandi Complicazioni részleg új, nagyon is komolyan vehető alkotása. Hogy a látvány mögött mennyi valódi tartalom van, azt a CarXpert szervizhálózat legújabb bejegyzésében igyekszünk megvizsgálni.

A Pagani 1998 óta létezik, de a márka lényegében már az első Zondával kijelölte a saját helyét: mindig is kis darabszámú, műszaki és esztétikai szempontból egyaránt „eltúlzott” hiperautókat akart építeni. A Huayra 2011-ben váltotta a Zondát, és azóta a Pagani második nagy modellcsaládjaként több különkiadásban, versenypályás verzióban és nyitott tetős változatban is megmutatta magát. A 70 Derecho ebbe a családfába illeszkedik, de már nem egyszerű limitált széria, hanem afféle személyes emlékmű: a Huayra 70 projektekből összesen három készül, és ez a második darab közülük.

Az olasz cég hivatalos közleménye inkább a külső és a belső világot hangsúlyozza, de a technikai háttér is elég világosan kirajzolódik. A Pagani oldalán fellehető adatok és a friss szakmai beszámolók szerint az autó közepében AMG-eredetű, 6.0 literes, ikerturbós V12 dolgozik, 864 lóerővel és 1100 Nm körüli nyomatékkal. A hajtás a hátsó kerekekre megy, a váltó pedig hétfokozatú kézi egység, ami ezen a polcon lassan akkora kuriózum, mint maga az autó. A végsebesség a hírek szerint eléri a 350 km/h-t, vagyis a Derecho nem csak kiállásában viharos.

A külső világát a Pearl Orange és Inky Blue színek kettőse határozza meg, míg a szénszálas karosszérián átlátszó rétegek engedik érvényesülni a Pagani-féle halszálkás karbonmintát. Az új Huayra 70 Titanium kerekei és a tömör alumínium részletei pedig közben azt a szokásos paganis hatást keltik, mintha az egész autót ékszerész és fizikus közösen tervezte volna. Belül egyebek mellett Ceramic White és Tricolore Blue bőr, narancsszínű váltógomb és a márkától megszokott, szinte túlvilágian részletes megmunkálás fogadja az utasokat.

A Huayra 70 Derecho így nemcsak egy újabb Pagani, hanem annak a bizonyítéka is, hogy a márka az Utopia érkezése után sem engedi el a Huayra világát. Inkább tovább finomítja, személyesebbé teszi, és még egyszer megmutatja, miért számít továbbra is külön kategóriának még a nem épp szerénységükről híres olasz hiperautók között is. Az árát hivatalosan nem közölték (az „alap” Huayra 1,4 millió dollárt, azaz átszámítva mintegy 440 millió forintot kóstál), de ebben a társaságban ez már szinte mellékes információ. A lényeg inkább az, hogy a Pagani megint olyat tett le az asztalra, amitől ez idő tájt nemcsak a levegő mozdul meg Goodwood fölött, hanem a gyűjtők fantáziája is.